kar-fan-novin-s.blogfa.com



دبیرخانه کشوری راهبری درس کاربرد فناوریهای نوین
آرم

 

طرح درس روزانه درس فناوریهای نوین
مشخصات
کلی
شماره طرح درس: 5 موضوع درس: از ایده تا محصول تاریخ اجرا: 22/1/92 مدت اجرا: 09
مجری: زهرا صحرائی کلاس: یازدهم کامپیوتر تعداد فراگیران: 19 مکان: دبیرستان زینبیه
الف: قبــل از تـــــــدریــس
اهداف بر اساس تلفیقی از هدف نویسی برنامه درسی ملی و طبقهبندی جدید بلوم
سطح هدف اهداف و پیامدها
هدف کلی آشنایی با مراحل ساخت ایده و مراحل رسیدن به محصول
اهداف
مرحلهای
.1آشنایی با تکنیک ایده پردازی
.2آشنایی با مفهوم توسعه
.3آشنایی با مراحل توسعه
121 -121 . صفحات4
هدفهای رفتاری آموزشی اهداف (با رعایت توالی محتوای درسی)
انتظارات در پایان آموزش
حیطه و سطح
در بلوم
عناصر برنامه درسی ملی
تعقـل، ایمـان، علـم، عمـل و اخـلاق
عنصر عرصه ارتباط با
خود خدا خلق خلقت
شناخت روش های ایده پردازی شناختی علم *
توانایی بیان ایده های خود شناختی عمل *
توانایی دفاع از ایده های خود درک وفهم علم * *
آشنایی با مفهوم توسعه شناختی علم *
مراحل و روند یک ایده تا محصول رابشناسد و توضیح دهد درک وفهم عمل *
توانایی شناخت نیازهای بازار را داشته باشد شناختی علم *
مراحل ساخت محصولی که ساخت ایده خودش است را بیان نماید ارزشیابی تعقل * *
رئوس
مطالب
ایده. توسعه از ایده تا محصول و فروش آن
الگوی ارزشیابی از ایده
مواد و
رسانههای
آموزشی
کتاب کاربرد فناوریهای نوین- تخته و ماژیک- خودکار- لیست حضور و غیاب- فیلم آموزشی
پیش بینی
رفتار
ورودی
فراگیران باتوجه به شناختی کهه از محهل زنهدگی خهود دارنهد توانهایی نیهاز سهننی و بیهان ایهده ههای خهود را
دارند. با فناوریهای جدید روز آشنا هستند

 

ایجاد
ارتباط
اولیه
سلام و احوالپرسی حضور و غیاب- بررسی کلی حالات روحی و روانی فراگیران زمان:1
دقیقه
گروهبندی،
مدل و
ساختار
کلاسی
ساختار کلاس Uمانند می باشد فراگیران به 4گروه سه نفره تقسیم می شوند در هر گروه یک نفر قوی وجود دارد و یک همیار معلم در کهلاس
انتخاب میشود برای نظارت بر کار گروهها
روش ایجاد
و تداوم
انگیزه
نمایش یک فیلم که دارای ایده است یا تصاویری که حاوی ایده های مهی باشهد. ایهده ههای جهالبی کهه
تبدیل به محصول نشده اند را به دانش آموزان نشان می دهیم . کاردستی جالب کهه حاصهل یهک ایهده
ساده بود را به کلاس میاوریم.
زمان:
11متناوب
ارزشیابی
آغازین
آیا کسی میتواند یک کسب و کاری را نام ببرد که به تازگی در شهر شما ایناد شده است؟
برای تبدیل یک ایده به محصول چه باید کرد؟
هر محصول چه خصوصیاتی باید داشته باشد تا در بازار بتواند از رقبایش پیشی بگیرد؟
زمان: 1دقیقه
روشهای
تدریس
پرسش و پاسخ- بحث گروهی- گفتگوی کلاسی
ب: فعالیتهای مرحله حین تدریس
آماده
سازی
از هر گروه میخواهیم ایده های خود را بیان کنند و گروههای دیگر درباره ایده آنها گفتگو کننهد. معایهب و
مزایای ایده را بگویند و بیان کنند آیا این ایده امکان ساخت دارد یا قبلا ساخته شده؟
زمان: 1دقیقه

 

ارائه درس جدید فعالیتهای معلم- دانشآموز: این فعالیتها به صورت تلفیقی مطرح میشود و تفکیک آن به معنای منزا بودن فعالیتههای معلهم و دانهشآمهوز اسهت و
منطقی به نظر نمیرسد و به همین خاطر از خطچین استفاده شده است.
فعالیت های معلم فعالیت های دانش آموزان
ایده های خود را برروی برگه بنویسیدو بهترین انرا بیان کنید ایده های خود را مینویسند بدون هیچونه ترس از تمسخر.بهترین هها را
بیان میکنند
دلایل اینکه این ایده به ذهنتان رسیده چیست چون این ایده یکی از نیازهای بازار است فکر میکنم بهترین ایده باشد
از ایده های خود دفهاع میکننهد و بیهان میکننهد معایهب و مزایهای آن
چیست و چگونه می تواند نیازهای بشر را رفع کند.
مفهوم توسعه را بیان کنید رشد تدرینی در مسیر پیشرفته شدن یعنی توسعه اما انرا با ذکر مثهال
و با زبان محاوره ای بیان میکنند
مراحل ساخت ایده تا محصول را تحلیل نمایید هر ایده تا رسیدن به محصول باید 1مرحله را طی کند انها را نام میبرند
و هرگروه یکی ازاین مراحل را توضیح میدهد
ایا این ایده میتواند کارایی داشته باشد دلایل خود را بیان کنید همیار معلم تمام دلایل را جمع میکند و بهه معلهم تحویهل میدههد. در
جلسات بعدی این دلایل نقد و بررسی میشوند
مدت زمان: 11دقیقه
فعالیتهای
خلاقانه
دانشآموزان
هر دانش آموز از وسایل دور ریختنی یا دم دستی یک ایده جدید میسازد. برای راحتی کار بشر ایده های خلاقانه و کارآمهد اراههه میدههد یها
تلاش میکند ایده هایی که دیگران داده اند را تکمیل یا عملی نماید.
ج: فعالیتهای تکمیلی
ارزشیــابـــــی الف: تکوینی (در جریان تدریس)
به نظرات دوستان خود گوش میدهد در کلاس بحث و گفتگو میکند به پرسشهای معلم
پاسخ میدهد
ب: ارزشیابی تراکمی

یک گروه داوطلب میشود و تمام مراحل تدریس را خلاصه وار بیان میکند ایده های خود را مطرح میکند علاوه بر
مراحل توسعه محصول که در کتاب وجود دارد مراحل دیگری اگر نیاز باشد بیان میکند . همه فراگیران در جریان
درس متوجه درستی یا نادرستی کارخود میشوند.
زمان: در طول تدریس 1زمان

 

جمعبندی
و ساخت
دانش جدید
گروه ها ایده ههای خهود را جمهع بنهدی میکننهد در یهک برگهه مرتهب مینویسهند و دلایهل اینکهه ایهن
ایده بهه ذهنشهان رسهیده را بیهان میکننهد بخهاطر اینکهه بداننهد ههر کهاری بایهد امکهان سهننی و نیهاز
سننی شود. معلم با کمک فراگیران خلاصه مطالب را روی تخته می نویسد.
زمان: 1دقیقه
تعیین
تکالیف و
اقدامات
بعدی
هر فرد باید ایده ای را به کلاس بیاورد و از ایده هایی که هنوز ساخته نشده اند نیز یاد کند.
سعی کنند یک کاردستی بعنوان ایده ارائه دهند.
مقاله ای درباره منابعی که برای اجرایی کردن ایده وجود دارد را ارائه دهند.
زمان:2دقیقه
معرفی منابع کتاب کاربرد فناروریهای نوین. سایت ویکی پدیا. سایت روزیاتو دات کام(ایده های جالب و خلاقانه کهه بهه
یقین آرزو می کنید روزی در تمامی جهان فراگیر شوند )

 


طرح درس سالانه دبیرستان زینبیه منطقه کرانی سال تحصیلی 89-88
نام و نام خانوادگی هنرآموز: صحرائی زهرا نام درس:کاربرد فناوری های نوین
ماه جلسه تاریخ صفحات موضوع و عنوان های درسی هدف کلی درس
مهر - 1989/7/9 1 معرفی کتاب و نحوه ارزشیابی سواد فناورانه
2-7 1989/7/11 2 مفهوم سواد - سواد فناورانه چیست؟
7-12 1989/7/22 9 ضرورت سواد فناورانه حوزه های سواد فناورانه(تاریخ فناوری)
12-17 1989/7/28 4 حوزه های سواد فناورانه (آینده شناسی فناوری آینده شغلی)
آبان 17-22 1989/9/6 1 حوزه های سواد فناورانه (سواد انتقادی-سواد فرهنگی-اخلاق فناوری)
- 1989/9/19 6 امتحان پودمان اول
26-92 1989/9/22 7 فناوری اطلاعات و ارتباطات کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات فناوری اطلاعات
و ارتباطات
92-42 1989/9/27 9 حوزه های کاربرد فاوا دنیای مجازی و مفاهیم جدید
آذر 42-47 1989/8/4 8 شبکه اجتماعی - امنیت داده کاوی
47-12 1989/8/11 12 کسب و کار الکترونیکی - دگردیسی دیجیتالی
- 1989/8/19 11 امتحان پودمان دوم
فناوری نانو 16-62 1989/8/21 12 فناوری همگرا و
مواد نو ترکیب
دی 62-69 1989/12/2 19 تاریخچه مواد نانو ابعاد مواد نانو تغییر خواص در ابعاد نانو
68-76 1989/12/8 14 روش های ساخت مواد نانو نانو ذرات مختلف و کاربردشان
76-91 1989/12/16 11 کامپوزیت و نانو کامپوزیت
زیست فناوری 91-99 1989/12/92 16
بهمن - 1989/11/7 17 بازدید از آزمایشگاه پژوهشسرا
- 1989/11/14 19 امتحان پودمان سوم
انرژی خورشیدی 82-122 1989/11/21 انرژی های
تجدید پذیر
121-127 1989/11/29 22 کوره خورشیدی- سیستم های فتوولتائیک انرژی باد
اسفند 129-112 1989/12/1 21 انرژی زمین گرمایی
انرژی زیست توده 119-117 1989/12/12 22
انرژی آبی 119-122 1989/12/ 29
فروردین - 1988/1/19 24 امتحان پودمان چهارم
ایده مفهوم توسعه 126-192 1988/1/21 21 از ایده تا محصول
اردیبهشت 192-197 1988/2/1 26 تکنیک های ایده پردازی غربالگری ایده ها
27 1988/2/9 197-149 امکان سنجی ساخت نمونه اولیه ثبت اختراع تجاری سازی و
فروش
- 1988/2/11 29 بازدید از شرکت تولیدی
- 1988/2/22 28 امتحان پودمان پنجم

 


آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

دو استکان چای داغ اریا مقاله دانلود مقاله،گزارش کار،پروژه،پايان نامه،پرسشنامه،پاورپوينت و... وبلاگ شیمی آلی دُنیایِ فُوتابا فروشگاه علم فایل تکنولوژي برتر وبلـــــــــــاگ فاطمه و سارا ^__^ دانستنی های نوین